Kemik Erimesinden Korunmanın Yolları

0 461

Osteoporoz, Dünya Sağlık Örgütü  tarafından ‘düşük kemik kitlesi ve kemik dokusunun mikro mimarisinin bozulması sonucu kemik kırılganlığı ve kırık riskinde artışla karakterize sistemik bir iskelet hastalığı’ olarak tarif edilmiştir. Osteoporoz süreci ilerledikçe kemik ağrıları ve sonuçta da kırıklar ortaya çıkar. Osteoporoz tüm dünyada yaşlı kişilerde en sık kırık nedeni olarak karşımıza çıkar ve dünya çağında tüm ırklardan her iki cinsi de etkileyen ciddi sakatlık ve ölüm nedenlerindendir. Kadınlarda osteoporoza bağlı kırıklar 45 yaşından, erkeklerde ise 75 yaşından sonra sık sık ortaya çıkar. Kırıklar en çok omurga, kalça ve elde görülür.

 

Güneşten korkmayın sadece bilinçli olun…

Kemik dokusunu güçlü tutmak ve osteoporoz riskini azaltmak için her gün güneş ışınlarından D vitamini ve besinlerden yeterli kalsiyum alınması gerekir. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünleri, sebze-meyve grubu önemlidir. En önemli D vitamini kaynağı ise güneş ışınlarıdır. Bitkisel besinlerde D vitamini yoktur; hayvansal besinlerde ise sınırlı miktarda D vitamini mevcuttur. Süt ve süt ürünleri, balık ve yumurta sarısından sınırlı miktarda D vitamini alınabilir. Yaz aylarında ve güneş ışınlarının var olduğu zamanlarda, güneş ışınlarının dik olarak dünyaya ulaştığı saatler dışında güneş kremi kullanmadan güneşlenmek D vitamini üretmek ve stoklamak için son derece önemlidir.

 

Bu önerileri hayata geçirmeyi deneyin

– Sağlıklı ve dengeli beslenin.

-Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alın. Kemik sağlığı vitamini olan güneş ışınlarından bol bol yararlanın.

-Kemik büyümesi durduktan sonra yüksek kalsiyum alımı kemikleri güçlendirmese de, kaybı önlemek için yaşam boyu yüksek kalsiyum almak gerekir. Kalsiyumun en iyi kaynakları da süt, yoğurt ve peynirdir.

– Bol yeşillik, sebze ve meyve tüketin. Mümkünse organik olanları tercih edin.

– Kemik sağlığı için yaşamsal önem taşıyan minerallerden biri de magnezyumdur. Kalsiyum ve fosfor kadar magnezyum yetersizliği de kemik kaybını artırır. Ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler magnezyumun zengin olduğu kaynaklardır.

– Beslenmeyle alınan fazla et, tavuk ve balık gibi protein içeriği fazla olan besinler kemiklerden kalsiyum atımını artırır. Ancak protein vücudumuzun en önemli yapı taşıdır. Dolayısıyla proteinden fakir beslenmek de sakıncalıdır. İhtiyacınız kadar protein tüketmeye özen gösterin.

– Fabrikasyon ürünü rafine gıdalardan uzak durun.

– Şeker, tatlandırıcı içeren asidik, kolalı ve gazlı meşrubatları tüketmeyin.

– Sigara ve alkol kullanmamaya özen gösterin.

– Kafeinli içeceklerden uzak durun.

– Tuzda sodyum minerali bulunur. Yediklerinizle ne kadar çok sodyum alırsanız, idrarla o kadar çok kalsiyum atarsınız. Sodyum miktarını sınırlandırmak için günlük tuz tüketiminizi beş gramın altında tutun.

– Yürüyüş, koşma gibi egzersiz türleri kemikleri güçlendirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.