Günübirlik Tatil Yapmak İsteyenler!

0 413
Şehrin keşmekeşinden uzaklaşabileceğiniz ve hafta sonu kaçılabilecek yakın dinlenme alanları arayanlar için günübirlik gidilecek yerlerden bazılarını yazımızda bulabilirsiniz…

 

MAŞUKİYE

Muhteşem doğası ve tertemiz havası ile şehrin stresini unutturabilecek yerlerden biri olan Maşukiye, Kocaeli-Sakarya il sınırında yer alan, yemyeşil ormanların arasında akan tertemiz sularıyla kolay kolay ayrılmak istemeyeceğiniz bir günübirlik tatil güzergahıdır. Kartepe’nin zirvesinden başlayıp Maşukiye’ye doğru uzanan Aygır Deresi köyün en rağbet gören noktasıdır. Görenleri kendine aşık eden ve “aşık” anlamına gelen Maşukiye ismini de bu özelliğinden almış. Her mevsimde farklı güzellikler sunan Maşukiye, İstanbul’a yalnızca 1 saat uzaklıktadır. Doğayla iç içe, huzurlu ve sakin bir gün geçirmek için ideal. Bölgenin hemen ilerisinde yer alan Kartepe’deki kayak merkezleri, özellikle kış aylarında kayakseverler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

ŞİLE

Kısa kaçamak tatilleri için en uygun yerlerdendir. Doğal görünümü, denizinin temizliği ile huzurlu bir gün geçirmenin yanında birçok güzelliklerini keşfedebilir, balık restaurantlarında balık keyfi yapabilirsiniz. Doğal güzellikleri gibi Şile bezi kumaşı da burada çok meşhurdur. Burada her dükkanda bu özel kumaşla elbise ve bluzlarlar satılır. Her yıl geleneksel kutlanan bir de Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gerçekleştirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.