Ateşler Ülkesi Azerbeycan Gezi Rehberi

0 186

Zengin bir tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan Azerbaycan’da 6.500 kültürel tesis, 4.605 kütüphane, 125 müze, 125 müzik okulu, 43 halk tiyatro salonu, 3.680 kültür evi bulunuyor.Şimdi kardeş ülke Azerbaycan’ın gezilecek yerlerinden bazılarına bakalım.

AZERBAYCAN’DA GEZİLECEK YERLER

 

 ŞİRVANŞAHLAR/BAKÜ

13. ve 16. yüzyıllar arasında inşa edilen bu saray, Bakü’nün tarihi yerleri ile meşhur ‘İçerişeher’ olarak bilinen bölümünde y7er almaktadır. I. Halilullah devrinde oluşturulan yapı; saray mescidi, hamam ve saray alimi Seyid Yahya Bakuvi Türbesi’nden oluşan şahane bir saray kompleksidir. Şirvanşahlar olarak bilinen devletin hükümdarlarının ikametgahı olarak bilinen görkemli saray, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Şirvanşahlar Sarayı, 1964 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir.

 

İÇERİ ŞEHİR/ BAKÜ

Tarihi hamamları, dini yapıları, Kız Kalesi, Şirvanşahlar Sarayı ve Minyatür Kitap Müzesi gibi yapılarıyla başkent Bakü’de yer alan İçeri Şehir (Old City), ülkenin en popüler ziyaret noktalarından birisidir.. 2000 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’de olan İçeri Şehir, Tunç Çağı’ndan itibaren ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden birisi olması ile dikkat çekiyor.

 

 BAYRAK MEYDANI/ BAKÜ 

Bakü’nün Sebail İlçesi’nde bulunan Bayrak Meydanı, 162 metrelik bayrak direğiyle bu alanda Dünyanın en uzunu olarak Guinness’e girmişti. Bayrak Meydanı’nda göndere çekilen Azerbaycan bayrağının genişliği 35 uzunluğu ise 70 metredir. 20 bin metrekarelik alanı kapsayan bayrak meydanı, Azerbaycanlıların ve Bakü’yü ziyaret eden turistlerin en fazla ilgi gösterdiği noktalardan biridir.

 

KIZ KALESİ / BAKÜ

Kız Kalesi, Azerbaycan’ın en gözde yapılarından biridir. Şehrin liman bölgesinde bulunan kız kalesinin ne zaman inşa edildiği ya da adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. 13. yüzyılda inşa edildiği rivayet edilen kule o zamanlar da surlar Hazar Denizi’ne kadar uzanmaktaydı fakat suların çekmesiyle günümüzde biraz uzaklaşmıştır. Bu yapı, hem gelen turistlerin hem de yerli halkın mutlaka görmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Kız Kalesi, Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır.

 

GOBUSTAN MİLLİ PARKI / GOBUSTAN

Başkente yaklaşık 64 kilometre uzaklıktaki Gobustan (Qobustan) şehrinde yer alan Gobustan Milli Parkı ülkenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren yerleri arasında bulunmaktadır. Gobustan Rock Art Cultural Landscape ismiyle de anılan bu bölgede, Milattan Önce 10 binli yıllardan günümüze dek uzanan arkeolojik resimleri (Petroglyfler), mağaraları ve çeşitli tarihi kalıntıları inceleyerek, bu coğrafyanın tarih öncesi ve Orta Çağ dönemindeki yaşamı hakkında ilginç bilgiler öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.